18 C
Jurbarkas
2024 / 05 / 14

Savarankiškas vaikų važiavimas dviračiu: ką akcentuoti prieš išleidžiant juos į kelią

Ar jau skaitėte?

Sinoptikams žadant vis šiltesnius orus ir, panašu, tikrąjį pavasarį, nenumaldomai artėja metas nupūsti dulkes nuo dviračio. Šios transporto priemonės populiarumas miestuose dėl sparčiai tiesiamų dviračių takų ir galimybių išvengti eismo spūsčių didėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp pačių mažiausiųjų. Tiesa, prieš pastariesiems išriedant į kelią, juos būtina supažindinti su keliomis esminėmis taisyklėmis.

- Reklama -

Pirmiausia – saugumas

Prieš išleidžiant vaiką į pirmą kelionę dviračiu, reikėtų pasirūpinti jį galinčiais apsaugoti dviratininko priedais, akcentuoja vaikų dviračių trenerė, praeityje dviračių treko Europos čempione tapusi Vaida Bronickienė. Apie tai kalbama ir Kelių eismo taisyklėse. Jose nurodoma, kad nepilnamečiams dviratininkams ar dviračiu vežamiems vaikams yra privaloma dėvėti šalmą tiek keliaujant važiuojamąja kelio dalimi, tiek dviračių taku. Pasisaugoti turėtų mokėti ir pats vaikas.

„Vaikų važiavimas dviračiu turėtų prasidėti nuo supažindinimo, kaip elgtis kelyje – dviračių take, perėjose ar važiuojant šaligatviu. Važiuodamas vienas vaikas turėtų žinoti pagrindines kelių eismo taisykles, kada vairuotojai privalo praleisti dviratininkus. Taip pat mokėti įvertinti situacijas, kada yra saugu kirsti perėją, visada įsitikinti, kad vairuotojas jį praleidžia“, – įsitikinusi V. Bronickienė.

Atminkite: savarankiškai važiuoti dviračiu ir elektriniu paspirtuku važiuojamąja kelio dalimi leidžiama ne jaunesniam kaip 14 metų asmeniui. Nepilnametis vairuotojas, kuriam nėra 18 metų, važiuodamas keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą.

Pagal Kelių eismo taisykles vaikai keliu be suaugusių palydos dviračiu gali važiuoti nuo 14 metų arba nuo 12 metų, jei yra išklausę nustatytą mokymo kursą ir turi mokyklos išduotą pažymėjimą.

Žalų – už tūkstančius eurų

Visgi, pramokus kelių eismo taisykles ir pajudėjus į kelią, mažesnė patirtis prie dviračio vairo vis tiek kartais baigiasi incidentais ir kitiems asmenims priklausančio turto sugadinimu. Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO Privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė, kiekvienais metais fiksuojama daugiau nei 300 įvykių keliuose susijusių su dviratininkais, o net 70 % jų įvyksta dėl dviratininko kaltės. Dar daugiau tokių įvykių įvyksta dviračių takuose ar parkuose.

„Tarp dažniausių vaikų padarytų žalų keliaujant bemotore transporto priemone – susidūrimai su vietoje stovinčiu automobiliu. Pernai fiksavome incidentus, kai savo dviračio ar paspirtuko nesuvaldę vaikai įvažiavo į stovinčio automobilio galą, dureles, įskėlė automobilio lempą ir įbrėžė apsauginį buferį. Didžiausia padaryta žala siekė net 1,5 tūkstančio eurų“, – teigia pašnekovė.

- Reklama -

Ji priduria, kad vaikų važiuojant dviračiu padarytos žalos dėl patirties trūkumo yra dažnesnės nei suaugusiųjų, o žalų vidurkis – panašus. Pernai neatsargus elgesys važiuojant dviračiu, jei ne asmens civilinės atsakomybės draudimas, vidutiniškai dviratininkui būtų kainavęs apie 600 eurų.

Nelaimės – ir dviračių takuose

Bronickienė akcentuoja, kad nuo susidūrimų negali būti apsaugotas net ir keliaujant dviračių takais, ypač kai juos kerta įsukimai į kiemus ar prekybos centrų aikšteles ir kiti keliai. Kartais į incidentus vaikai patenka ir dėl pėsčiųjų kaltės. Pasitaiko, kad šie neapdairiai įžengia į dviračių taką, nepamato atvažiuojančio dviratininko ar kelią užblokuoja ilgas šuns pavadėlis. Siekiant išvengti tokių situacijų, tėvai visų pirma turėtų pasirūpinti, kad jų vaikai būtų kuo geriau matomi –įsigyti švieseles ir atšvaitus.

„Tokiose situacijose, siekiant informuoti aplinkinius, itin praverčia dviračio skambutis. Taip pat tėvai jau per pirmąjį pasivažinėjimą turėtų pratinti vaiką nebijoti bendrauti su kitais eismo dalyviais, pavyzdžiui, mandagiai perspėti, kad atvažiuojama. To reikia, nes dažnai nesitikima pavojaus iš už nugaros, o susidūrus galima ne tik susižeisti, bet ir sužeisti kitus asmenis ar gyvūnus“, – pataria vaikų dviračių trenerė.

Jusė atkreipia dėmesį, kad ruošiant vaiką pirmai savarankiškai kelionei dviračiu, tėvai su vaiku turėtų aptarti visas saugaus važiavimo dviračiu taisykles.

„Tėvų atsakomybė ruošiant vaiką saugiai keliauti dviračiu – didžiulė. Svarbu pasirūpinti, kad vaikas turėtų ne tik šalmą, bet ir kojų bei rankų apsaugas, taip pat įsitikinti, kad tiek priekinis, tiek galinis dviračio žibintai veikia gerai. Investuoti savo laiką į tai verta – vaikai geriau jausis kelyje, o jūs – ramiau darbe ar namuose“, – apibendrina ERGO atstovė.

Jolanta Karpuškienė
ERGO komunikacijos projektų vadovė

TOP naujienos

Teismas padidino mokykloje susižalojusiam vaikui priteistą neturtinės žalos atlyginimą

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje iš mokyklos ieškovui (mokykloje sužalojimus patyrusiam moksleiviui) priteisė 5000 Eur, o jo motinai – 1000 Eur...

ORAI: Sniego danga padidės ypač rytiniuose rajonuose

Lapkričio 26-os dieną daugelyje rajonų krituliai, vyraus sniegas. Kai kur silpna lijundra, plikledis, rūkas, šlapio sniego apdraba. Vėjas nepastovios krypties, silpnas. Aukščiausia temperatūra nuo...

Nelegaliuose žaidimuose laimėti 422 tūkst. eurų atiteks valstybei

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vykdyto ikiteisminio tyrimo metu konfiskuoti daugiau nei 422 tūkst. eurų bus pervesti į valstybės biudžetą, teismui pripažinus, kad pinigai...

Naktį prastai išsimiegojote? Šeimos gydytoja papasakojo, kaip sau padėti ir kaip atstatyti miego režimą

Daugelis mūsų kartais norėdami atlikti kuo daugiau darbų, nusprendžiame paaukoti savo miego valandas. Be to, neretai ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, stiprus stresas, turi įtakos...

Rūpintis savo burnos sveikata lietuviams vasara trukdo labiau nei karantinas – sujudimo tikimasi rudenį

Nors ilgą laiką Lietuva pagal gyventojų burnos ir dantų sveikatą Europoje buvo tarp atsiliekančių valstybių, pastaraisiais metais situacija ėmė taisytis. Tiesa, šias tendencijas kiek sujaukė pandemija, dėl kurios praėjusiais metais kuriam laikui buvo apribotos...

Birželio 15-oji: vardadieniai, astrologija

Birželio 15-oji – Alytaus miesto diena; Okupacijos ir genocido diena; Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Birželio penkioliktoji, ketvirtadienis – 166-oji metų diena (ketvirtoji 24-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS