12.3 C
Jurbarkas
2024 / 03 / 28

Elektronikos atliekas renkanti biblioteka: skleidžiame tvarumo virusus

Ar jau skaitėte?

Dešimtys Lietuvos bibliotekų renka elektronikos atliekas, o kai kurioms tai daryti sekasi ypač sėkmingai. Viena tokių – Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projekto „Atsakingas skaitytojas“ konkurse dalyvaujanti įstaiga jau penktą kartą iš eilės pelno pagrindinį šio konkurso prizą. Pasak konkurso koordinatorės šakiškės bibliotekininkės Genės Dičpinigaitienės, biblioteka skleidžia tvarumo ir skaitymo virusus, nes tokia yra jos prigimtis.

- Reklama -

Biblioteka – tai, kas tvaru iš prigimties

„Biblioteka jau savaime yra tvari organizacija, nes skolina leidinius – jų nereikia pirkti. Be to, skaitytojai dovanoja mūsų įstaigai savo perskaitytas knygas, kurias gali skaityti daugiau žmonių, tai – atsakingo vartojimo pavyzdys. Dalis leidinių pateikiama skaitmeniniu formatu, tai irgi prisideda prie gamtos išteklių išsaugojimo. Būdama visuomenės socialinės infrastruktūros dalis, biblioteka prisideda prie sąmoningo vartojimo, tvaresnės gyvensenos ugdymo. Tokie projektai kaip „Atsakingas skaitytojas“ įtraukia ne tik bibliotekininkus, bibliotekos lankytojus bet ir visą rajono bendruomenę“, – sako Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Dokumentų komplektavimo ir tvarkymo skyriaus vedėja G. Dičpinigaitienė.

Bibliotekininkė Genė Dičpinigaitienė.

Nors EPA projekto „Atsakingas skaitytojas“ konkursas bibliotekoms ir skaitytojams vyksta jau aštunti metai, Šakių bibliotekininkai jame pradėjo dalyvauti tik 2020-aisiais. Ir nuo pat pradžių lydi sėkmė, laimi pagrindinį konkurso prizą – 500 eurų skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšeliui įsigyti. Kadangi konkursas vykdomas dviem etapais per metus, tai bibliotekos lentynos per metus pasipildo 1000 eurų vertės populiariausiomis knygomis.

Surinko 9927 kilogramus elektronikos atliekų

Šių metų pirmasis konkurso „Atsakingas skaitytojas“ etapas vyko balandžio–liepos mėnesiais, jame dalyvavo septynios dešimtys šalies bibliotekų. Visos jos surinko 36 793 kilogramus elektros ir elektronikos įrangos bei baterijų atliekų, o daugiausia – net 9927 kilogramus – Šakių rajono biblioteka. Už tai šakiškiai pelnė ir papildomą dovaną – susitikimą su skaitytojų mėgstamų knygų autoriumi, prodiuseriu, renginių ir TV laidų vedėju, dainų kūrėju ir atlikėju Juozu Gaižausku.

Bibliotekos surinktų atliekų didžiąją kilogramų dalį sudarė sugedę šaldytuvai ir kiti stambūs namų apyvokos prietaisai.

„Elektronikos atliekų kasyklų neaptikome, tiesiog džiaugiamės, kad elektronikos atliekų gyventojai nebekaupia, o saugiai atsikrato. Skaitytojai net patys klausia: „Ar biblioteka vis dar surenka elektronikos atliekas?“ Vieno mūsų padalinio darbuotoja džiaugėsi, jog jos vyras dar aktyviau nei ji pati įtraukė kaimo bendruomenę į aplinkos švarinimą, saugiai atsikratant elektronikos atliekomis. Rūpinamės kuo didesne informacijos sklaida, o įdirbis duoda rezultatų. Džiugu, kad ypač aktyviai dalyvauja bibliotekos padalinių darbuotojai ir skaitytojai. Žinoma, dažnai klausinėju savo kolegų, kaip sekasi, kiek surinko, kitaip sakant, „lipu ant kulnų“, – sako G. Dičpinigaitienė.

- Reklama -

Skaitytojai – vis sąmoningesni

Bibliotekininkė pastebi, kad anksčiau skaitytojai mažiau žinojo, kokios atliekos yra priskiriamos elektronikos atliekoms – klausdavo, ar galima nešti vienokį ar kitokį daiktą, o dabar atliekas rūšiuoja sąmoningiau. Požiūris į knygas irgi kinta. Sužinoję apie išleistą naują knygą, skaitytojai klausia, kada ji pasirodys bibliotekoje, užuot puolę pirkti. Žinia apie tvarumą skaitytojus pasiekia ir per renginius ekologijos temomis. Ypač daug renginių vyko per Nacionalinės bibliotekų savaitę, kurios šūkis buvo „Tvari biblioteka“, skaitytojai buvo kviečiami apsilankyti ir į Šakius atvykusiame klimato muziejuje.

G. Dičpinigaitienė ir privačiame gyvenime taiko ekologiniu požiūriu atsakingos elgsenos principus – stengiasi tausoti gamtos išteklius, rinktis ekologiškus Lietuvoje užaugintus produktus, dalį daržovių jos šeima užsiaugina patys. Atsakingai rūšiuoja atliekas, šiemet įsirengė ekologišką šildymą – oras-oras šilumos siurblį.

„Mane liūdina perteklinis vartojimas – gamtos resursų, maisto, drabužių, įvairių prietaisų, kai daugelis nepanaudotų, sugedusių ar nusibodusių daiktų atsiduria sąvartynuose. Skaudina ir gyventojų neatsakinga elgsena, kai šiukšlės vežamos kur nors į mišką, o ne į tam skirtą atliekų konteinerį ar aikštelę“, – sako G. Dičpinigaitienė.

Tvariausias žmogus – piligrimas

Rašytojas Juozas Gaižauskas.

Į susitikimą su Šakių bibliotekos skaitytojais besiruošiančio rašytojo, prodiuserio, renginių ir TV laidų vedėjo, dainų kūrėjo ir atlikėjo Juozo Gaižausko veikla – tiesiogiai susijusi su atliekų kultūra. Praėjusiais metais jis vedė net dvi laidas ekologijos ir tvarumo temomis. Pats savo elgsena taip pat prisideda prie tvarumo, yra įsitikinęs, kad tai – tiesiog privaloma.

„Kartais tai labai paprasti dalykai. Jei nors truputį pagalvoji apie tai, tai nė pats nejausdamas gali prisidėti prie klimato kaitos stabdymo ar tvarumo. Pavyzdžiui, per metus važiuoju maždaug į 150 gastrolių. Kartą kilo mintis suskaičiuoti, kiek keliaudamas nusiperku vandens plastikiniuose buteliuose. Todėl nusipirkau gertuvę ir per metus sutaupiau daugiau kaip 200 plastikinių butelių, kurių nebereikia pirkti. Kitas paprasčiausias veiksmas – kartoninę atlieką mesti į jai skirtą konteinerį, o ne į buitinių atliekų konteinerį. Jei tai darytų kiekvienas milijonas žmonių, tai būtų nemenkas efektas“, – pasakoja J. Gaižauskas.

Rašydamas knygas, J. Gaižauskas aplinkosaugos, tvarumo temas netiesiogiai paliečia per dvasingumo temas. Pasak jo, dvasingas žmogus visada atidesnis šiai tematikai ir žvelgia giliau. „Neretai rašau apie iš proto besikraustantį pasaulį, kuriame vyksta keisti dalykai. Kiekvienam žmogui tai suvibruoja skirtingai, bet juk visi mes gyvename šioje planetoje, žingsniuojame jos keliais. Keliauju į piligrimines keliones, o juk piligrimas – vienas iš tvariausių padarų: eina pėsčiomis šimtus kilometrų, nešdamasis su savimi tik pačius būtiniausius daiktus. Grįžęs iš tokių kelionių labai aiškiai pamatai savo norų ribas ir jų vertę – supranti, kiek nedaug žmogui reikia“, – sako J. Gaižauskas.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

Sužinokite, kodėl Lietuvos žmonėms patinka pasivaikščiojimai su šunimis?

Lietuvoje gerokai pasikeitė požiūris į šunis: jie laikomi nebe sargais, o šeimos nariais, mokomi paklusnumo ir socializuojami, kad tinkamai elgtųsi viešose vietose. Paradoksalu, bet...

Bonos Sforcos įkvėpti dvariškosios lietuvių virtuvės pokyčiai: nuo „vargo“ agurkų iki gaivinančio itališko pyrago

Prieš daugiau nei 500 metų į Lietuvą iš Italijos atvykusi Lenkijos karalienė ir Didžioji Lietuvos kunigaikštienė Bona Sforca neretai įvardijama kaip asmenybė, kurios atvykimas...

ORAI: Šiandien bus debesuota su nedideliais pragiedruliais

Šiandien bus debesuota su nedideliais pragiedruliais. Daug kur protarpiais krituliai, vyraus šlapdriba, sniegas. Kai kur plikledis. Vėjas pietvakarių, vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų, šiaurės,...

Grožio dieną skirkite laiko sau: 5 patarimai, kaip atgaivinti pėdų odą

Rugsėjo 9-ąją švenčiama Tarptautinė grožio diena, todėl tai dar viena puiki proga skirti dėmesio sau ir pasilepinti grožio procedūromis. Odos ir kūno priežiūra yra...

Picos dienos proga – gardus receptas su ananasais: dietologė rekomenduoja juos valgyti nors ir...

Ananasai – egzotinis, tačiau daugeliui lietuvių jau įprastas vaisius, dažnai sutinkamas ant picų ar desertuose. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, ananasai pasižymi vitaminų gausa, gerina virškinimą ir yra mažai kaloringi, tad nereikėtų pamiršti...

Sutaupyti naujiems mokslo metams padės Šeimos kortelė

Artėjantys nauji mokslo metai tampa nemenku finansiniu iššūkiu šalies šeimoms. Išaugęs kanceliarinių ir kitų mokyklinių prekių poreikis gali virsti nemaža našta ypač gausesnėms ar vaikus su negalia auginančioms šeimoms. Į pagalbą joms skuba Šeimos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS