3 C
Jurbarkas
2023 / 04 / 01

Studijos užsienio universitetuose: ekspertai pataria apie palankiausias studijuoti šalis, egzaminus ir pragyvenimo išlaidas

Ar jau skaitėte?

Norint studijuoti užsienyje, nebūtina būti „šimtukininku“ arba turėti milijonierius tėvus. Kasmet vis daugiau Lietuvos jaunuolių praveria užsienio šalių universitetų duris. Vis dėlto daugeliui užsienyje norinčių studijuoti moksleivių ir jų tėvų kyla nemažai klausimų. Kokius dokumentus ir kada reikia pateikti, kokių šalių aukštosiose mokyklose palankiausia siekti aukštojo mokslo ir, žinoma, kokia yra studijų užsienyje kaina?

- Reklama -

Su studijomis užsienyje dirbančios „Kastu International“ komandos vadovas Artur Jefimov sako, kad, norint studijuoti užsienio aukštojoje mokykloje, pirmiausia reikia būti motyvuotam, turėti pinigų pragyventi bent 4-6 mėnesius ir mokėti anglų kalbą bent B2 lygiu. Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) prezidentas Artūras Bakšinskas apie būsimus finansinius poreikius tėvams pataria pradėti galvoti ir lėšas vaikų studijoms imti kaupti, kol vaikas dar yra lopšyje.

Brandos egzaminų rezultatų nesureikšmina

Su studijomis užsienyje dirbančios „Kastu International“ komandos vadovas Artur Jefimov.

Stojimas į užsienio aukštąsias mokyklas prasideda lapkričio-gruodžio mėnesiais ir vyksta iki balandžio-gegužės. Abiturientams, planuojantiems stoti į užsienio aukštąsias mokyklas, patartina kuo anksčiau pateikti paraišką universitetui, kad kuo anksčiau gautų priėmimo laišką. Kai kurios aukštosios mokyklos turi ankstesnius stojimo terminus, todėl, ruošiantis stoti į tokius universitetus, reikėtų atkreipti dėmesį į nustatytą terminą. Pasak A. Jefimov, stojimo į užsienio aukštąsias mokyklas procesas nėra labai sudėtingas ir nereikalauja perteklinių dokumentų.

„Skirtingų šalių universitetai gali prašyti skirtingų dokumentų, tačiau visais atvejais reikės asmens tapatybės dokumento kopijos, abiturientams – pažymių išrašo bei brandos atestato ir jo vertimo. Taip pat gali prireikti motyvacinio arba rekomendacinio laiško, CV ir panašių papildomų dokumentų. Užsienio universitetams mūsų brandos egzaminų rezultatai ir pažymiai neturi didelės reikšmės, taip pat užsienio universitetuose dažniausiai nebūna stojamųjų egzaminų. Labiausiai vertinimas užsidegimas ir noras studijuoti pasirinktą studijų programą“, – sako A. Jefimov.

Vykstant studijuoti į užsienio šalis, reikia mokėti anglų kalbą bent B2 lygiu. Priklausomai nuo šalies ir universiteto, gali tekti laikyti papildomą tarptautinį anglų kalbos egzaminą. Toks egzaminas, pavyzdžiui, reikalingas stojant į Švedijos universitetus bei daugumą Jungtinės Karalystės universitetų. Tačiau yra šalių, tokių kaip Nyderlandai ar Belgija, kurioms užtenka turėti anglų kalbos B2 lygį ir anglų kalbos egzamino rezultatą.

Pasak A. Jefimov, konkrečios šalies kalbą mokėti paprastai nebūtina. Universitetai tarptautiniams studentams dažnai siūlo kalbos kursus, todėl studentai jau išvykę studijuoti gali pasirinkti, mokytis tos šalies kalbą ar ne. Mokėdami tik anglų kalbą, studentai gali puikiai įsilieti į visuomenę ir neturi problemų ieškodami darbo.

Reikia turėti pinigų studijų pradžiai

- Reklama -

Bene svarbiausias klausimas, dėl kurio skauda galvą tėvams, yra studijų užsienyje kaina.

„Prieš išvažiuojant studijuoti į užsienį, rekomenduojama turėti 5-8 tūkstančius eurų, kurių užtektų pragyventi bent 4-6 mėnesius. Dažniausiai per tiek laiko studentai įsitvirtina, pripranta prie naujos šalies ir susiranda studentišką darbą. Pradžioje ištinka ir pačios didžiausios išlaidos, tokios kaip bendrabučio nuoma, depozito mokėjimas, baldų pirkimas, jei nuomojamas butas yra be baldų, kitos įsikūrimo naujoje šalyje išlaidos. Vidutinės studento išlaidos per mėnesį gyvenant užsienyje dabar siekia 600-850 eurų“, – sako A. Jefimov.

Didelė paspirtis studijoms užsienyje yra kaupiamasis gyvybės draudimas vaiko ateičiai, kuris gali padėti apsaugoti lėšas, kaupiamas vaiko studijoms, nuo nuvertėjimo. Kaupti per gyvybės draudimą vaiko ateičiai siūlo visos Lietuvoje veikiančios gyvybės draudimo įmonės. Suma, kurią galima sukaupti, priklauso nuo kaupimo laiko, pasirinktų draudimo apsaugų, įmokų dydžio ir nuo investavimo rezultatų, tačiau, atsižvelgiant į pastarųjų metų investavimo rezultatus, padėjus kaupti, kai vaikui sukanka vieni metai, ir kaupiant po 50 eurų per mėnesį, per 17 metų galima tikėtis sukaupti apie 17 tūkst. eurų.

„Sudaryti kaupiamojo gyvybės draudimo sutartį geriausia, kol vaikas dar mažas. Jeigu finansinės šeimos galimybės neleidžia atidėti vaiko ateičiai didesnės sumos, galima kaupti ir po mažiau. Tai darant reguliariai ir ilgą laikotarpį, ateityje vaiko vis tiek lauks solidi suma, kurios pakaks savarankiško gyvenimo studijuojant užsienyje pradžiai. Norint padidinti kaupiamą sumą, bet kada galima padidinti mėnesio draudimo įmoką, o patiriant finansinių sunkumų patartina neskubėti nutraukti sutarties ir ieškoti sprendimų, kalbantis su savo draudiku“, – sako LGDĮA prezidentas A. Bakšinskas.

Vienas iš daugelio galimų šaltinių kaupimui gali būti universali išmoka vaikui, arba vadinamieji vaiko pinigai. Papildomas draudimo įmokas vaiko ateičiai gali įmokėti ir kiti asmenys, pavyzdžiui, vaiko seneliai, krikštatėviai ar kiti. Sudarius vaikams gyvybės draudimo sutartis, deklaruojant pajamas galima susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio – šiuo metu iki 300 eurų nuo per metus įmokėtų draudimo įmokų, kuriuos galima skirti ir tolimesniam investavimui.

Jau išvykus studijuoti ir įsitvirtinus, papildomų pajamų gali suteikti darbas nepilnu etatu, kuris yra dažna praktika tarp studentų. Jokių apribojimų dėl darbo studentams nėra, tačiau rekomenduojama nedirbti daugiau nei 20 valandų per savaitę. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Nyderlandai ir Danija, teikia finansinę paramą dirbantiems studentams, kuri gali siekti iki 1100 eurų per mėnesį. Taip pat Nyderlanduose suteikiama galimybė gauti studijų paskolą studijų mokesčiui padengti. Paskolą reikia pradėti grąžinti tada, kai pradedama dirbti ir uždirbamas bent minimalus atlyginimas.

Kokiose šalyse palankiausia studijuoti?

Kalbėdamas, kuriose šalyse sąlygos studijuoti yra palankiausios, A. Jefimov pirmiausia pamini Nyderlandus.

„Studijos Nyderlanduose kainuoja tik 2209 eurus per metus. Be to, pirmiems bakalauro studijų metams studijų kainai taikoma 50 proc. nuolaida. Taip pat galima pasiimti paskolą, kuri padengs visą studijų kainą ir už studijas reiks mokėti tik tada, kai studentas baigs studijas ir pradės dirbti. Taip pat Nyderlanduose egzistuoja paramos sistema, pagal kurią, jeigu studentas dirba bent 14 valandų per savaitę, jis gali gauti iki 1104 eurų per mėnesį“, – pasakoja A. Jefimov.

Belgijoje studijų kaina siekia tik 962 eurus per metus, tačiau nėra jokių paramų programų. Danijoje studijos nemokamos, o dirbantys studentai gali pasinaudoti parama iki 832 eurų per mėnesį. Nemokamos studijos yra ir Suomijoje bei Švedijoje. Vokietijoje studijuoti galima nemokamai, tačiau tik vokiečių kalba, todėl reikia mokėti vokiečių kalbą bent C1 lygiu.

Ieškoti būsto reikia pradėti anksti

Gyvenamąją vietą studentai gali gauti padedami universiteto arba ieškoti būsto privačiame sektoriuje. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje bei Suomijoje, universitetai dažniausiai suteikia galimybę gyventi bendrabutyje, tačiau yra šalių, kuriose apgyvendinimo klausimas yra gana keblus. Pavyzdžiui, Nyderlanduose daugelis universitetų bendrabučių neturi, todėl būsto tenka ieškotis pačiam.

„Kokį būsto tipą pasirinkti, priklauso nuo studento poreikių. Ieškant būsto privačiame sektoriuje pasitarnauja vietiniai būsto nuomos tinklalapiai, „Facebook“ grupės, taip pat gali padėti tame mieste jau gyvenantys studentai. Į universitetus atvyksta daug studentų iš užsienio, todėl būsto rekomenduojama pradėti ieškoti kiek įmanoma anksčiau, kadangi, artėjant studijų pradžiai, būstų pasiūla mažėja ir susirasti gyvenamąją vietą gali būti sudėtinga“, – įspėja A. Jefimov.

Artūras Bakšinskas
Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas

spot_img

Šalies keliuose policijos vykdomos prevencinės priemonės

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad šalies keliuose balandžio mėnesį bus vykdomos šios respublikinės prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemonės: Balandžio 3–6 d.: – Pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas,...

Pigūs kiaušinių dažymo būdai: kokių produktų reikėtų įsigyti jau dabar?

Iki Velykų likus vos porai savaičių, daugelis jau pradeda planuoti šventinių pusryčių patiekalus, stalo dekoracijas ir, žinoma, kiaušinių marginimą. Įprasti kiaušinių dažai pakeliuose gali kainuoti ir 2–4 eurus, todėl siekiantys sutaupyti arba norintys natūraliai...

Vagiliavo Lietuvoje, prisidirbo ir anapus Lamanšo

Palangos oro uoste pasieniečiai sulaikė telšiškį, deportuotą iš Jungtinės Karalystės už šios šalies įstatymų pažeidinėjimą. Paaiškėjo, kad žemaitis prisidirbęs ir gimtinėje. Nuo Lietuvos teisėsaugos dėl padaryto nusikaltimo besislapstantis vyras turės atsakyti už savo veiksmus. Penktadienio...

Naminio majonezo gamybos repeticija: išmokę dabar, užtruksite vos kelias minutes ir sutaupysite

Marginti kiaušiniai ir majonezas – tikriausiai, yra du dalykai, be kurių neįsivaizduojamas Velykų stalas. Ir nors majonezo parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių rūšių – verta išbandyti naminį. Jam pasigaminti prireiks vos trijų pagrindinių ingredientų:...

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

2023 m. balandžio 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimams, asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.  Asmenims, pateikusiems reikiamus dokumentus leidimai ir pažymėjimai bus išduodami duomenis...

Mėsos patiekalai Velykų stalui: nebūtina išlaidauti – kainuos vos iki 10 Eur

Velykos jau ne už kalnų, todėl likus kiek daugiau nei savaitei iki šventės, pats laikas pradėti planuoti, ką gaminsite artimiesiems. Ir nors dažnai svarbiausios metų šventės asocijuojasi su didelėmis išlaidomis, tam, kad pasigamintumėte pagrindinį...

Maltiečių globojamas Petras: „Kai esi ne vienas, viską gyvenime gali padaryti“

„Kas yra ta meilė? Tai gražiausi gyvenimo prisiminimai. Vestuvės kaime žiemą, kai sniego buvo iki pusės arklio. Pavasariais alyvos, mėgstamiausios žmonos gėlės. Sode buvau pasisodinęs, kad galėčiau jai padovanoti. Pyragai. Visada iš darbo laukdavo...

Didžiausias elektros prietaisų priešas – įtampos svyravimai: pataria, kaip nuo jų apsisaugoti

Dažniausiai baiminamasi, kad namuose turimi elektros prietaisai suges juos sudaužius arba suliejus vandeniu, tačiau dažnai įrenginius gali sugadinti ir plika akimi nematomas priešas – elektros įtampos svyravimai. Nesusidūrus su tuo gali atrodyti, kad ši...

ORAI: Šiandien daug kur protarpiais palis. Vietomis rūkas. Temperatūra 7–12 laipsnių šilumos

Šiandien daug kur protarpiais palis. Vietomis rūkas. Vėjas pietinių krypčių, 5–10 m/s. Temperatūra 7–12 laipsnių šilumos. Šeštadienį daug kur trumpi krituliai, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną 3–8, pietrytiniuose rajonuose vietomis 9–11...

Horoskopai kovo 31 dienai

AVINASKiekvienas pokalbis, kuriame dalyvausite, išvirs į ginčą. Ir pykčio jame bus pakankamai. Ko gera, šalinimasis bet kokios kompanijos iš jūsų pusės būtų mažiausia blogybė. JAUTISŠiandien gausite mielą kvietimą vakarui. Priimkite jį. Šiek tiek paįvairinti pastaruoju...

„Rimi“ palaiko vietos gamintojus: beveik 100 proc. mėsos ir duonos gaminių bei 90 proc....

Esame įpratę prie puikios kokybės lietuviškų maisto produktų, kuriuos vis daugiau žmonių įtraukia į savo kasdienės mitybos racioną. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo rinktis savo šalies gamintojų maistą: mūsų organizmas geriau pasisavina artimo...

Taisyti prietaisus ar jų netaisyti: įvardijo tris pagrindines baimes

Jei staiga sugedo indaplovė, skalbyklė ar kavos aparatas, tai gali sugadinti ūpą net ir giedrą dieną. Planuose – krūva asmeninių ir profesinių reikalų, tad papildomi klausimai tiesiog nebetelpa galvoje. Mintis apie galimybę taisyti kartais...

Kaip sutaupyti puoselėjant grožį? Vaistininkė dalijasi patarimais

Atėjus pavasariui, daugelis pastebi žiemos padarinius – nusilpusią odą, plaukus ar nagus – ir ima ieškoti pagalbos. „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė sako, kad įvairių nusiskundimų turinčių pacientų sulaukia beveik kasdien. Ji pasakoja, ką pataria...

ORAI: Ketvirtadienio dieną didesnėje šalies dalyje nedideli krituliai, daugiausia lietus

Ketvirtadienio dieną didesnėje šalies dalyje nedideli krituliai, daugiausia lietus. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį lietus, dieną daug kur protarpiais palis. Temperatūra naktį 1–6, dieną 6–11 laipsniai šilumos. Šeštadienio naktį...

Horoskopai kovo 30 dienai

AVINASPamėginkite imtis aktyvių veiksmų iš pat ryto. Turėtų sektis tvarkyti organizacinius ir su finansais ar švietimu susijusius reikalus. Nesiguoskite, kad šiandien tik pirmadienis, taigi darbo savaitė dar nė neįsibėgėjo. JAUTISJei nenorite kurstyti ginčo, privalote šiandien...

ORAI: Šiandien žymesnių kritulių nenumatoma

Šiandien žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, antroje dienos pusėje Vakarų Lietuvoje pereinantis į pietvakarių, pietų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šilumos. Ketvirtadienio naktį daug kur numatomi krituliai (daugiausia negausūs) – sniegas, šlapdriba,...

Horoskopai kovo 29 dienai

AVINASŠiandien esate kupinas energijos ir ryžto kalnus nuversti. Visa problema - nukreipti jėgas į pozityvius darbus. Atsiras kažkas, pasišovęs jus būtinai sukritikuoti ar pažeminti. JAUTISBūsite toks suirzęs, todėl bet koks nesklandumas gali būti paskutinis lašas,...

ORAI: Antradienio dieną vietomis, daugiausia vakarinėje šalies pusėje, krituliai, vyraus nedidelis sniegas

Antradienio dieną vietomis, daugiausia vakarinėje šalies pusėje, krituliai, vyraus nedidelis sniegas. Vėjas šiaurės vakarų, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–4 laipsniai šilumos. Trečiadienio naktį daug kur, dieną vietomis nedideli krituliai, vyraus sniegas....

Horoskopai kovo 28 dienai

AVINASPagalvokite, ar iš tiesų bėgate teisinga linkme. Tik vienas mažas žingsnelis į šalį gali jus šiandien negrįžtamai išvesti iš kelio. Kyla pačių įvairiausių ir netikėtų kliūčių, tad nervintis bus dėl ko. JAUTISŠiandien turite sunkumų. Atrodo,...

Muzikos prekių e.parduotuvė nedeklaravo daugiau nei 300 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad atlikus e.parduotuvės, kurioje prekiaujama vinilinėmis ir kompaktinėmis plokštelėmis, audio kasetėmis bei įvairia atributika, kontrolę, nustatyta daugiau nei 300 tūkst. eurų nedeklaruotų pajamų ir 60  tūkst. eurų mokesčių. Iš...

Daugėja lietuvių keliaujančiųjų gydytis svetur

Tarpvalstybinė sveikatos priežiūra palengva atsigauna po koronaviruso pandemijos sukrėtimo. Praeitais metais pastebimai padaugėjo gyventojų prašymų kompensuoti išlaidas už kitose Europos šalyse suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas, įsigytus vaistus ar medicinos pagalbos priemones, praneša Valstybinė ligonių...

Sukčiai iš moters išviliojo 191 397 eurus

Kovo 26 d. Vilniaus apskr. VPK gautas moters (gimusios 1973 m.), pranešimas, kad nuo 2022 m. gegužės 25 d. socialiniuose tinkluose susipažino su vyru iš Prancūzijos, kuris iki šių metų kovo 20 d. apgaule...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS